Zabıt Kâtipliği Klavye Sınavı Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli ve Nasıl Çalışılmalı?

Sevgili Klavye Kafası okurları; bu yazımızda sınava son bir hafta kala nasıl çalışabileceğinize ve nelere dikkat etmeniz gerektiğine yönelik bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Sınav öncesinde heyecan ve kaygınızın olması çok normaldir. “Hiçbir başarı heyecansız kazanılmaz. Heyecanını yenemeyen de başarılı olamaz.” Ancak, çok aşırı stres ve kaygı da zararlıdır. Bu durum sınav arefesine girdiğiniz bugünlerde hem dikkatinizin azalmasına, hem de mevcut derecelerinizin de düşmesine sebep olabilir.

HEYECANINIZI KONTROL ALTINA ALIN

Kimler heyecanını kontrol altına alabilirse, sınavda da onlar başarılı olacaktır. Çünkü heyecan doğrudan hem zihinsel hem de fiziksel olarak sizleri olumlu ya da olumsuz yönde etkileyecektir. Eğer olumsuz yönde etkisi altında kalırsanız; bilinçaltınız ile parmaklarınız arasındaki koordinasyonun azalmasına sebep olursunuz. Bu heyecanınızın etkisiyle sınav esnasında parmaklarınızın aşırı derecede titremesine, terlemesine, soğumasına ve vuruş yapacağınız tuş veya harften emin olamamanıza sebep olacaktır. Sınav öncesi ve sınav anındaki konsantrasyonunuzu yüksek tutarak kendinizi olumlu yönde motive edin. “Başaracağım”, “kazanacağım” gibi tümcelerle bilinçaltınıza olumlu yönde mesajlar gönderin. “KENDİNİZE GÜVENİN”.

Test yazarken mutlaka kendinize küçük küçük hatasızlık hedefleri koyun. Aşağıda belirttiğim yöntemlerden birini uygulayabilirsiniz. Örneğin; “bu kelimeyi hatasız yazacağım” “satır sonuna kadar hata yapmadan yazacağım”, “hata yaptığımı hissetmezsem, ekrana gereksiz yere bakarak yazdığımı kontrol etmeyeceğim” gibi. Bu hedefler hem sizin daha özgüvenli yazmanızı hem de dikkatinizin dağılmamasına katkıda bulunacaktır. Böylelikle yazdığınız metni anlayarak yazmanıza ve bunun da doğal sonucu olarak silme (backspace) tuşunu yazarken daha az kullanmanıza katkı sağlayacaktır. Çünkü anlayarak yazacağınız için yaptığınız vuruşlardan emin olacaksınız ve hata yapmayacaksınız.

İMLALI MI İMLASIZ MI?

Yine dikkat etmeniz gereken konulardan birisi de; sınav imlalı mı, imlasız mı olacak. Bu ikilemde kalmak sizlerin mevcut çalışmalarınızı ve derecelerinizi etkileyecektir. Tavsiyemiz tüm çalışmalarınızda bilinçaltınızı ve parmaklarınızı imlalı alıştırmanız yönündedir. Eğer sürekli imlasız yazmaya alıştıysanız da mutlaka her üç testten en az birisini imlalı yazmalısınız. Böylelikle sınav günü imlalı yazın dediklerinde öncesinden tecrübeli olduğunuz ve çalıştığınız için panik yapmamış olursunuz. Bu şekilde çalışmak sınav günü “acaba imlalı yazdırırlar mı”, “ya imlalı yazın derlerse” endişesinden daha az etkilenmenizi sağlayacaktır. Çünkü sınavda sizden istenilen en temel şeylerden birisi; “verilen metne sadık kalınıp kalınmadığı”dır. İmlalı çalışmanın en önemli faydalarından birisi de, sizi anlayarak yazmaya alıştırır ve daha az hata yaparak yazabilir olursunuz. Bu konuda YouTube kanalımızdan “Neden İmlâlı Çalışmalıyız?” videomuzu izleyebilirsiniz.

Parmak süratinizi artırmak için; mutlaka kâğıttan bakarak ve ekran kapalı bir şekilde çalışmalarınızı sürdürmelisiniz. 3 dk dolana kadar da kesinlikle ekran açarak kontrol yapmamalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta dikkatinizin dağılmaması ve yaptığınız hata sayısının artmasından dolayı moral bozukluğu yaşamamanız olacaktır. Duraksamadan yazmak, yazı yazma akıcılığınızı ve sürekliliğinizi artıracaktır. Açık ekranda aslında sürekli ekran kontrolü yaparak 3 dakikalık testin 1 dakikasını ekrana bakarak, yazdığınızı kontrol ederek ve hatalarınızı düzeltmek için silme tuşu kullanarak harcıyorsunuz. Özetle aslında 1 dakikanız boşa gitmiş oluyor. Yine parmak süratinizi artırmak için yazılışı kolay yüksek sürat cümleleri ve tekerlemeler yazabilirsiniz. (kara kara kartallar kararan surlara kanat kırarlarsa kırsınlar) gibi.

KAPALI EKRAN İLE HATASIZLIK HEDEFİ

Kapalı ekran yazdığınız testlerden sonra mutlaka sonraki yazışta aynı testi açık ekranda bu kez hatasızlık ve sürat hedefiyle yazmalı ve kapalı ekranda ulaştığınız sürati hatasızlıkla pekiştirerek net kelime sayınızı artırmayı hedeflemelisiniz. Hatasız yazabilmek için anlayarak yazmak, temel hedefiniz olmalıdır. Her test sonunda da hatalı yazdığınız tüm kelimeleri en az 5’er kez hatasızlık hedefiyle yan yana yazmalısınız. Yine istatistik tutarak bu yaptığınız hataları not almalısınız ve ne tür hatalar yaptığınızı; örneğin; “harf ve hece yer değiştirme hatası mı?”, “fazla vuruş mu?”, “atlanmış vuruş mu?”, “büyük harf hatası mı?” gibi hata türlerinizin ne olduğunu tespit etmelisiniz ve azalması için çalışmalar gerçekleştirmelisiniz. Aksi takdirde hatalarınız hiçbir zaman düşmeyecektir. Yine hatasız yazabilmek için en güzel egzersizlerden birisi de sözcük eki çalışmasıdır. Çalışma programınız içerisine mutlaka sözcük eki çalışmaları ekleyin. Bu çalışmaları yine süre hedefiyle fakat hatasız yazma hedefiyle gerçekleştirin. Parmak süratiniz ile okuma hızınız arasındaki farkı anlayabilmeniz adına fayda sağlayacak ve hatalarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Sözcük eklerini sık sık yaptığınız hatalı kelimelerden de oluşturabilir veriminizi daha da fazla arttırabilirsiniz.

Hatasızlık hedefiyle çalışırken yaptığınız hataları anında düzeltebilmek ve fark edebilmek için de test içerisinde küçük küçük rüyalar veya halüsinasyonlar görmemeye çalışın. Bilinçaltı bu aşamada gözlerinizin yazdığı kelimeleri yazmaya devam edecektir. Fakat hatalarınızı fark edemeyeceğiniz için yaptığınız hataları anında düzeltemeyeceksiniz. Aslında birçok kişi bunun farkında değildir ama süre sonunda yapılmış olan hataların büyük bir çoğunluğu bu kopukluğun yaşandığı anda meydana gelen hatalardır.

Klavyenin başına geçtiğinizde ve çalışmalarınıza başlamadan önce mutlaka “klavyenin besmelesi” olarak isimlendirdiğimiz, temel sıra cümlesi ile başlangıç yapmanızı öneririz. En az 2 dk süre yazarak. (akemiluyilemaküt )

Temel sıra cümlesinden sonra yine testlere başlamadan önce en az 2 dk süre ile yüksek sürat cümlesi yazmalısınız. Yüksek sürat cümlesi parmak refleksinizi artırmak ve parmaklarınızı açmak için sizlere yardımcı olacaktır. Yazılışı kolay ve sürat artırıcı cümleler ve tekerlemeler yazmalısınız. ( kara kara kartallar ak karlara konarlar )

Çalışmalarınızın en sonunda günü tamamlarken parmak, el, bilek ve kollarınızı rahatlatacak açma/germe çalışmaları yaparak yorgunluğunuzu bir nebze olsun azaltabilirsiniz. Bu yapacağınız açma/germe çalışmaları uzun süreli çalışmalarda sizlerin ilerleyen yıllarda meslek hastalığı olan karpal tünel sendromuna yakalanmamanızı sağlayacaktır.

Son olarak; daha önce yayınlamış olduğumuz ve sınav gününde dikkat etmeniz ve yapmanız gerekenlere yönelik önerilerin bulunduğu “Klavye Sınavı Öncesi Zabıt Kâtibi Adaylarına Tavsiyeler” başlıklı aşağıdaki yazımızı da okumanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

“Klavye Kafası” ekibi olarak; klavye sınavında tüm öğrencilerimize ve adaylara başarılar dileriz.

Klavye Sınavı Öncesi Zabıt Kâtibi Adaylarına Tavsiyeler

Bir Cevap Yazın

yukarı çık