2017 Yılının En İyi Klavyeleri

“The Keyboard Company” isimli bir İngiliz klavye şirketi tarafından yaptırılan araştırmaya göre 2017 yılının en iyi 10 klavyesi belirlendi.

Bilgisayarlar her geçen gün günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmaya artarak devam ediyor. Kullandığımız bilgisayarlarımızın en önemli donanımlarından birisi de tabiki klavyelerimiz. Klavye seçimleri de kişiden kişiye ve kullanım amacına göre farklılıklar göstermektedir. Kimine göre konfor, kimine göre ergonomik oluşu, kimine göre ise dayanıklılık ve hız en önemli seçim kriterleridir.

Karar verdiğinizde de dikkat etmeniz gereken en önemli özelliklerden birisi de klavyenin ömrü olmalıdır. Günümüz teknolojisinde artık kullanım ömrü 100 milyon tuş vuruşuna yaklaşan klavyeler üretilmektedir.

Şimdi 2017 yılının en iyi 10 klavyesine şöyle bir göz atalım.

1.Topre Realforce 87U

Düşük projilli bir hız klavyesidir. Kablolu ve tuş aydınlatması bulunmamaktadır. Yüksek kaliteli PBT tuş takımları, büyük hacimli yapısı bulunmaktadır. Üstü pürüzsüz ve piyano tuşlarını andıran bir tuş yapısı bulunmaktadır.

Realforce, Japon Topre Corporation tarafından üretilen ve şu an için sadece ABD’de satılan bir klavyedir.

2.Topre Realforce 104UBS

Güçlü, sessiz ve pürüzsüz tuş takımına sahip bir klavyedir. Klasik klavyelere oranla sessiz ve susturulmuş model bir klavyedir. Kablolu olan bu klavye sadece ABD ve İngiltere’de satılmaktadır.

3.Filco Majestouch-2

Filco markasının klavyeleri daha çok kaba ve sert görünümleriyle anılırlar. Bu klavye de görünümüyle bir nevi tankı andırmaktadır. Mekanik tuş sistemine ve tuşlar arasında 1 cm’den daha az boşluk bırakılmış bir tasarıma sahip bir klavyedir. Aynı zamanda dayanıklı ve yazı yazmaya çok elverişli bir klavyedir.

4. PFU Happy Hacking Professional 2 (HHKB2)

Özellikle yazılımcılar için üretilmiş ve taşınabilirliği kolay, hafif ve ergonomik bir klavye olmakla dikkat çekmektedir. En önemli farklılıklarından birisi de “enter” tuşunun küçük olması ve “sayısal klavye” ile klasik “yön” tuşlarının olmamasıdır.

5. Leopold Fc660c

HHKB2’den daha ağır fakat yinede hafif ve kompakt bir klavyedir. Dayanıklı ve sağlam yapısı en önemli özelliği olarak dikkat çekmektedir. Kablosu çıkarılıp takılabilme özelliğine sahip bir klavyedir. Sadece 45 gramlık bir kuvvetle tuşlarını harekete geçirebilirsiniz. Bu klavye de sadece ABD’de satılmaktadır.

6. Unicomp Classic 104

IBM’in efsanevi Model M klavyesini hatırlayanlar bilir, aslında tamamen bu klavyeden taklit edilerek dizayn edilmiş bir klavyedir. USB ve PS/2 özellikli olanları bulunmaktadır. Eski mekanik daktilolarda olduğu gibi daha fazla güç ve kuvvete ihtiyaç duyulmaktadır. Yine mekanik klavyeyi hatırlatan dokunaklı bir tepki ve tuş sesi ile çalışmaktadır. Bu klavye de sadece ABD’de satılmaktadır.

7. Das Keyboard Prime 13

Birinci sınıf kalite malzeme ile üretilmiş ender ve pahalı sınıfına giren klavyelerden birisidir. Tuş sistemi sağlam bir alüminyum üst panel üzerine yerleştirilerek dizayn edilmiş minimal ve sağlam bir klavyedir. Yan özellikleri ile birlikte oyun ve medya meraklıları için kullanışlı bir klavye olarak listeye alınmış. Bu klavye de sadece ABD ve İngiltere’de satılmaktadır.

8. Logitech K780

Mobil cihaz sahipleri için alternatif bir seçenek olarak üretilmiş kablosuz ve pille çalışan bir klavyedir. Logitech, son klavyesi K780 ile bilgisayarda otururken cihazlarının ekranını görmeyi tercih eden akıllı telefon ve tablet sahiplerini hedef almış. Bluetooth veya kablosuz kullanarak 3 aygıta kadar eşleştirmenizi ve aralarında geçiş yapmanıza izin vermektedir. Yuvarlak tuş yapısı ile dikkat çekmektedir.

9. Microsoft Universal Foldable Keyboard

En önemli özelliği katlanabilir bir klavye olmasıdır. Özellikle seyahat dostu olan bu klavye USB ve bluetooth özelliğiyle çalışmaktadır. Android, Windows ve iOS ile uyumlu çalışmaktadır.

10. Corsair K95 RGB Platinum

Mekanik tuş özelliğine sahip bir oyuncu klavyesi olmakla dikkat çekmektedir. Medya ve kısayol tuşları şık alüminyum yapıya ve tasarıma sahip. Toplamda 6 makro tuşu olmasına rağmen, Corsair’in bu modelinin 8 MB dahili hafızaya sahip olması sayesinde farklı kullanıcı profillerini klavyeye kaydedilebilmekte ve çoklu kullanımı desteklemektedir.

Kaynak: http://www.techradar.com/news/computing-components/peripherals/what-keyboard-10-best-keyboards-compared-1028011

Bir Cevap Yazın

yukarı çık