Danıştay Başkanlığı 60 Sözleşmeli Zabıt Kâtibi Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Danıştay Başkanlığı’nın, 19 Haziran 2017 tarihinde resmî internet sitesi üzerinden yapmış olduğu personel alım ilanı ile 60 sözleşmeli zabıt kâtibi alımı yapılacağı duyurulmuştu.

28 Haziran 2017 tarihinde başlayan başvurular, 4 Temmuz 2017 tarihinde mesai bitimi ile sona ermişti. Başvuruların da sona ermesinin ardından binlerce aday, başvuru sonuçlarının açıklanmasını beklemeye başlamıştı. Fakat son başvuru tarihinin üzerinden neredeyse 1,5 ay geçti ve henüz başvuru sonuçları açıklanmadı. Binlerce aday sabırsızlıkla zabıt kâtibi olmak için, başvuru sonuçlarının açıklanmasını bekliyor.

Başvuru sonuçlarının açıklanmamasının en önemli etkenlerinden birisi aslında tüm yüksek yargı organları Danıştay, Yargıtay gibi adli kurumların adli tatilde olmasından kaynaklanmaktadır. Şu an tüm yüksek yargı organlarında olduğu gibi Danıştay Başkanlığı’nda da sadece nöbetçi heyetler ve birimler görev yapmaktadır. Bu da uygulama ve sözlü sınavı yapacak olan komisyonların yıllık izinde olduğu anlamına geliyor. 20 Temmuz 2017 tarihinde başlayan adli tatil, 31 Ağustos 2017’de sona erecek.

Sınav ilanında da açıklandığı üzere KPSS puanı üzerinden adayların başvuruları alındı. Alınacak personel sayısı ise sadece 60 kişi ile sınırlı. En yüksek KPSS puanından aşağıya doğru sıralama yapılacak olup, sadece alınacak personel sayısının 20 katı kadar aday uygulama sınavlarına çağırılacak. Bu durumda; 60 x 20 = 1200 aday uygulama (klavye) sınavına girebilecek. Daha önceki sınavlarda da olduğu gibi adaylar, 3 dakika içinde en az 90 net kelime yazarak ilk 60 kişi içine girebilmek için yarışacak. Klavye sınavında başarılı olan adaylar ise sözlü sınava (mülakata) girmeye hak kazanacaklar. Sonuçlar yine Danıştay Başkanlığının resmî web sitesi üzerinden duyurulacak.

Umarız en kısa zamanda Danıştay Başkanlığı’ndan, başvuru yapan öğrencilerimizin ve tüm adayların merakının giderilmesi adına resmî bir açıklama yapılır.

Kaynak:

http://www.danistay.gov.tr/duyurudetay-293.html

 

Bir Cevap Yazın

yukarı çık