Öğrenen Klavye: “Tambu”

Gün geçtikçe, mobil teknolojilerle birlikte gelişen anlık mesajlaşma programlarındaki kullanım oranı artıyor. Dijital mesajlaşma uygulamaları da artan kullanımla orantılı olarak daha fazla kullanılıyor. Artık insanlar anlık mesajlaşma programlarında duygu ve düşüncelerini emojilerle, üç boyutlu şekillerle, renkli fotoğraf ve animasyonlarla ifade ediyor. Buradaki talebi ve ihtiyacı görmüş olmalı ki, Türk Telekom, yaptığı tanıtım ile “Türkiye’nin yeni klavyesi” olarak ilan ettiği yerli mobil klavye uygulaması TAMBU’yu duyurdu. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar, en popüler anlık mesajlaşma programları WhatsApp, Facebook Messenger’da yazışırken veya Twitter’da yorum yazarken, bu klavyenin sunduğu ayrıcalıklardan yararlanabilecek. Örneğin; Artık WhatsApp’tan yazışırken “etekleri zil çalışıyor”, “nazar değmesin”, “terlik fırlatan anne”, “eyvallah” gibi Türk kültürüne ait dilek ve duyguları yansıtan çok sayıda hareketli çıkartma ve emojiler kullanılabilecek.

Öğrenen sistem özelliği sayesinde sadece mobil klavye uygulaması ile sınırlı kalmayıp, yapay zekâ temelinde oluşturulmuş ilk yerli dijital platform TAMBU, klavyesinin üzerinde yer alan araç çubuğu sayesinde birçok yenilik ve kolaylık getiriyor. Üzerine yerleştirilen araç çubuğu özelliği ile TAMBU klavyeden hiç çıkmadan GIF gönderme, atasözleri, deyimler ve sözlüklere ulaşma, 100 farklı dilde çeviri yapma, lokasyon paylaşma imkanı sunacak. Böylece kullanıcılar, hem hızlanacak hem de incelikle düşünülmüş Türkiye’ye özgü hareketli çıkartmalar ve eğlenceli GIF’lerle yazışmalarını renklendirebilecek.

iOS ve Android isletim sistemlerine özel geliştirilen bu uygulama, telefonun varsayılan klavyesinin yerine geçiyor ve Türkiye için geliştirilmiş Q ve F klavye seçenekleri mevcut.

Uygulamanın aynı zamanda tahmin etme özelliği de önemli artı yanlarından olarak göze çarpıyor. Türkçe’ye özgü atasözü ve deyimleri de içerisinde tuttuğu için saçma cümleler kurmak yerine daha mantıklı Türkçe cümleler kurmanızı sağlayan TAMBU, yine Türkçe’ye özgü GIF desteği, konuş-yaz özelliği, hareketli çıkartmalar gibi pek çok seçenek sunuyor.

Yetkililer, neden yerli klavye sorusuna ise şöyle cevap veriyorlar; TAMBU’yu bir mobil uygulamadan ziyade platform olarak tanımlıyorlar. Sebebi ise, yakında geliştiricilere açılarak farklı eklentiler hazırlanabilecek olması. Örneğin ileride kullandığınız uygulamadan çıkmadan TAMBU klavye ile para gönderme ya da marka fırsatlarına ulaşma gibi özellikler görebileceğiz. Ancak henüz bu konuda bir işbirliği yok.

Dikkat çeken diğer bir özelliği de; GIF’lerde UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarından kritik görüntüler hızla sisteme yüklenecek ve böylelikle maçı izleyenler, arkadaşlarına maçtaki anları, olduktan kısa süre sonra gönderebilecek.

Konuş-yaz özelliği ile de, otomobil kullananları ya da klavyede yazmakla vakit kaybetmek istemeyenleri hedefliyor. Bu özellik etkinleştirildiğinde konuşmalar metne çevrilerek Türkçe olarak ekrana gelecek.

Bir Cevap Yazın

yukarı çık