X-Bows Ayrık Klavye

X-Bows isimli klavye markası tarafından geliştirilen “ayrık” klavye, uzun süreli klavye kullanan ve karpal tünel rahatsızlığına yakalanan klavye kullanıcılarının, bu rahatsızlığa yakalanma riskini azalttığı iddiasıyla, yeni versiyon klavyesini meraklılarının kullanımına sunmaya hazırlanıyor.

Doktorlar tarafından onaylanmış ergonomik bir klavye olduğu da iddia ediliyor. En büyük hedefleri de tüm dünya çapında büro çalışanlarının, yazarların ve programcıların ortak sorunu olan karpal tünel sendromundan kaynaklı el ve bilek zorlanmalarının azalacağı yönünde. X-Bow’un diğer bir hedefi ve iddiası da; standart klavye düzeni yerine, ayrık klavye düzeni ile yeni bir tarz kazandırmaya çalışmak ve yazı yazmayı kolaylaştırarak kullanıcıların sağlık sorunlarını azaltmak olduğu yönünde.

Fakat bu tarz ayrık ve ergonomik klavye tasarımlarının en büyük sorunu; kullanıcılar farklı ve yeni bir klavye tasarımı ile nasıl yazı yazacağını öğrenmeyi istemez, daha doğrusu zor gelir. Hem zihin hem de beden olarak yeni bir eğitim sürecine girmesi gerekmektedir. Var olan klasik yönteme alışmış olan kullanıcılar tarafından çok da tercih edilmez. Daha kolay erişilebilen bir klavyeden, daha karmaşık bir yapıya ve dizayna geçiş yapmak kullanıcılar için ciddi bir zaman kaybıdır.

On Parmak Kullanmak için Ne Kadar Uygun?

Özellikle on parmak klavye kullanıcıları için çok büyük dezavantaj oluşturmaktadır. Geriye silme (backspace) tuşu standart klavye düzenine nazaran biraz daha sağda ve alt kısıma yerleştirilmiş. Ayrıca ellerin ayrık olmasından dolayı sağ elin açısı bu tuşun sağ serçe parmak ile kullanılmasını zorlaştırmış. Giriş (enter) tuşu standart klavyelere nazaran daha küçük ve normal tuş boyutuna yakın olduğu için kullanımı zorlaştırıyor. Yine en büyük eksi yanlarından birisi de sağ ve sol elin ayrık olmasından dolayı parmak aralarındaki boşluk aşağıdaki tuşlardan yukarıya doğru çıktıkça artış gösteriyor.

Mekanik Oyuncu Klavyesi

Geleneksel klavye tasarımındaki ergonomik değişikliklerin yanı sıra X-Bows, arka aydınlatma gibi modern oyun klavye özelliklerini de benimsemiş. Gateron mekanik anahtarları da kullanımı kolaylaştırdığı için nadir artı yanlarından birisi gibi gözüküyor. USB özelliği ile masaüstü, dizüstü bilgisayarlar ve mobil cihazlar ile uyumlu hale getirilmiş.

X-Bows tarafından yapılan açıklamaya göre; bu klavyenin ilk kez Eylül ayında lansmanı yapılarak, 120 $ etiket fiyatı ile piyasaya sürüleceği söyleniyor. Henüz Türkiye fiyatının ne kadar olacağı da belli değil.

Her ne kadar bir çok klavye üreticisi tarafından üretilen ayrık klavye tasarımları piyasada yerini alsa da, standart klavye tasarımları arasında kalıcı olup olmayacaklarını yine bize zaman gösterecek.

Kaynak: http://www.x-bows.com/products

Bir Cevap Yazın

yukarı çık