Dönüşüm Başladı: Kamuda F Klavye Dönemi Başlıyor

Kamuda F Klavyeye geçişin 2017 yılı sonuna kadar tamamlanması konusunda 10 Aralık 2013 tarihli Başbakanlık Genelgesi gereğince tüm çalışmalar tamamlanacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarının F Klavyeye geçişi konusundaki Başbakanlık Genelgesinin 10 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlatan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, buna göre F klavyeye kademeli bir geçiş sağlanarak, halen kullanımda olan klavyelerin 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesinin öngörüldüğünü ifade etti.

F Klavye

Yıl Sonuna Kadar Dönüşüm Tamamlanacak

Başbakanlık Genelgesi gereğince bu yıl sonuna kadar tüm kamu kurumlarında F Klavyeye geçişin tamamlanacağını vurgulayan Erdem, “Bunun için ciddi takipçilik ve çalışmalar yapıldı. F klavyeyle ilgili yüz binlerce broşür dağıttık. F klavyenin önemine dikkat çekildi. Tekraren hatırlatıldı. Ayrıca F klavyeli dizüstü bilgisayar bulma sıkıntısı vardı. Türkiye’de artık dizüstü F klavyeli bilgisayar bulma kolaylığı sağlanıyor.” açıklamasını yaptı.

Gönlünden, herkesin kursa giderek 10 parmak F klavye kullanabilmesinin geçtiğini belirten Erdem, ancak şu anda bilgisayar kullananların çoğunluğunun bunu 3-4 parmağıyla yapabildiğini söyledi. Böyle bir talimatın görmezden gelinmesinin mümkün olmadığını ifade eden Erdem, ayrıca kamu kurumlarındaki ilgililer için şu mesajları iletti:

Yeni Alım İhalelerinde Mecburiyet Geliyor

“Başbakanın genelgesi var. Kamu kurum ve kuruluşlardaki bütün yöneticilerin görevi mevzuatı hayata geçirmektir. Böyle bir talimatın görmezden gelinmesi ve tedbir alınmaması mümkün değil. Şimdi Devlet Malzeme Ofisinden bilgisayar alan herkes, ihaleye giren herkes F klavye olarak girmek mecburiyetinde. Başka şansı yok. Şu anda eğitimde F klavye müfredata girdi. Tabletler F klavye olarak dağıtılıyor. Eğitim ayağı halledilmiş oldu. Basın sektörü başta olmak üzere belli bir kesim zaten F klavyeyi kullanıyordu. Dayatmaları bırakmışlardı. Genellikle maliyeciler, gazeteciler, hukukçular mesleklerinin gereği olarak daha okuldayken F klavye öğreniyorlar.”

Özellikle basın sektöründe çalışanların hız ihtiyaçları gereği tercihlerinin F klavyeden yana olduğunu, birçok gazetecinin kendisine “Bizi bir dertten kurtardınız. F klayve dizüstü bilgisayar bulamıyorduk. Şimdi buluyoruz.” diyerek teşekkür ettiğini belirtti.

Kaynak: http://aa.com.tr/tr/turkiye/kamuda-f-klavye-donemi-basliyor/946018

 

Bir Cevap Yazın

yukarı çık