SDÜ Adalet MYO ile F Klavye Eğitimi ve Klavye Yarışları Panelimiz

Süleyman Demirel Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu ve İntersteno-Türk Başkanlığı işbirliğiyle 18-19 Ekim 2017 tarihlerinde “F Klavye Eğitimi ve Klavye Yarışları” konulu panelimizi SDÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirdik. Klavye Kafası Ekibi olarak Intersteno-Türk Başkanlığı temsiliyle panelist olarak katıldığımız ve Adalet Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin mevcut F Klavye derslerinde on parmak tekniklerinin geliştirilmesi, iyileştirilmesi ve motivasyonu amaçlı olarak düzenlediğimiz iki günlük etkinlikte F Klavye farkındalığının artırılması, on parmak kullanımın önemi ve düzenlenen yarışlar hakkında panel kapsamında bilgiler verdik ve tüm öğrencilerin mevcut derslerine iştirak ederek tam gün boyunca eğitim tekniklerinin iyileştirilmesini amaçladık.

Açılış konuşmasında Başbakanlığın, F klavyenin etkin kullanımına yönelik 2013 yılında yayınladığı genelgeye vurgu yapan SDÜ Adalet MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Süleyman Dost’un ardından, F klavyenin mucidi merhum Dr. İhsan Sıtkı Yener’in özgeçmişi okunarak bir sunumu yapıldı ve Adalet MYO Öğretim Görevlisi Hatice Mesci’nin moderatörlüğündeki panele geçildi.

Ümit SerbestKlavye Kafası kurucularımızdan, “On Parmakla Bakmadan Yazma Metodu ve Öğrenme Sürecini Kolaylaştıracak Yöntemler” konulu sunumunu yapan İntersteno-Türk Yönetim Kurulu Üyesi, F Klavye Öğretmeni ve millî yarışçı Ümit Serbest, on parmakla bakmadan yazmada, oturuştan el duruşuna, gözlerden parmakların yerleşimine kadar temel tekniklerin oldukça önemli olduğunu vurguladı ve hız artırımı ile hataların azaltılması hususunda yapılabilecek çalışmalara değindi.

Emrah KuyumcuYine Klavye Kafası kurucularımızdan, “Günlük Hayatta F Klavye” konulu sunumu ile F klavyenin günlük ve mesleki hayatta kullanımı hakkında bilgi veren Intersteno Yönetim Kurulu Üyesi, İntersteno-Türk Yönetim Kurulu Başkanı ve Dünya Şampiyonu Emrah Kuyumcu da Intersteno faaliyetleri, ülkemizde ilköğretimden başlatılması gereken klavye eğitimi ile yeni teknolojilerden bahsederek her ne kadar teknoloji gelişmiş olsa da tabletlerdeki on parmak klavye kullanım zorluğu ve bunun yarattığı bir sonuç olarak bilgisayar formlarının geçirdiği değişimi vurguladı.

Son olarak “Klavye Yarışları ve F Klavyenin Başarıları” başlıklı sunumunu yapan Intersteno Jüri Üyesi ve İntersteno-Türk Yönetim Kurulu Üyesi Sevilay Gündoğdu, F klavyenin icadından bugüne kadar ülkemizin F klavye sayesinde kazandığı uluslararası başarıları ve dünya şampiyonlukları hakkında bilgiler verdi. Ayrıca Türkiye’deki Adalet Meslek Yüksekokulu öğrencileri arasında düzenlenen geleneksel klavye yarışması ile hem ülkemizde hem de dünya çapında düzenlenen Intersteno Türkiye ve Dünya Şampiyonalarının özellikleri, kuralları ve uygulamaları hakkında katılımcılara önemli bilgiler sundu. Stenografi, daktilografi ve bilgisayar şampiyonaları alanında, Türk gençlerinin 36’sı rekorlu olmak üzere, 89 dünya şampiyonluğu elde ettiğini söyleyen Gündoğdu, F klavyenin ülkemizin yurtdışındaki temsilinde üstlendiği rolü gözler önüne serdi. Gündoğdu, “F klavye, dilimize uygun olarak EF klavye değil F Klavye şeklinde doğru telaffuz edilmeli. Dilimize ve millî klavyemize sahip çıkmalıyız.” dedi.

Panelin bitiminde Klavye Öğretmenimiz Ümit Serbest, klavyede hatasızlık hedefli, silme tuşu kullanmadan ve temel teknikleri uygulamaya yönelik bir on parmakla yazma gösterisi sundu. Bir dakikalık süre içerisinde imlâlı bir metin üzerinde hıza önem vermeden en doğru teknikleri uygulayarak toplamda 380 vuruş yaptı.

Dünya Şampiyonu Emrah Kuyumcu ise hıza yönelik seri yazım tekniğine bir örnek göstererek hatasızlık hedefinin yakalanmasının ardından ulaşılabilecek potansiyel hedefleri ortaya koyan bir gösteri sunarak bir dakikalık süre içerisinde imlâlı bir metin ile toplamda 691 vuruş yaptı.

Panelin ikinci gününde merhum Dr. İhsan Sıtkı Yener’in yetiştirdiği ve onun vermiş olduğu bayrağı taşıyan olarak; yine Hocamızın Dünya ve Türkiye şampiyonalarına hazırlanan öğrencilerine uyguladığı yöntemlerle, MYO’da okuyan 290 öğrenciye uygulamalı eğitim verdik. Böylece Adalet Meslek Yüksekokulu öğrencileri, millî yarışçı ve dünya şampiyonundan birer saat de olsa ders alma imkânı elde etti.

Uygulamalı eğitim kapsamında birinci sınıf öğrencileri, temel tekniklerle müfredat dahilinde harflerin öğretilmesi çalışmasına katıldı. İkinci sınıf öğrencileri; temel tekniklerin düzeltilmesi, hataların giderilmesi ve hız artırmaya yönelik olarak yüksek sürat cümlesi, kelime üçgeni, cümle üçgeni ve sözcük ekleri çalışmaları yaptı.

Klavye Kafası Ekibi olarak İntersteno-Türk Başkanlığı ile düzenlediğimiz panelden fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

yukarı çık