90 Kelime Yazamayan Zabıt Kâtipleri Memuriyetten Çıkarılacak Mı?

Adalet Bakanlığında zabıt kâtibi olarak görev yapan memurların 3 dakikada 90 kelime yazamadıkları takdirde memuriyetten çıkarılabileceği yönünde açıklama yapıldı.

Konya Adalet Komisyonu Başkanlığı tarafından yayınlanan resmî yazıda konuyla ilgili çok açık ve net bilgilendirme yapıldı. Yayınlanan resmî yazıda;

Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığınca 29 Eylül 2017 tarihinde illere gönderilen yazıda tüm zabıt kâtibi memurların bağlı bulundukları komisyonlar tarafından klavye uygulama sınavına tabî tutulacakları kesinleştirilmişti. Yapılacak olan klavye sınavında 3 dakikada kaç kelime yazabildiklerinin tespit edilmesi ve yapılacak bu sınavların da 15 günlük bir süre içerisinde tamamlanması gerektiği komisyon başkanlıklarına verilen talimatla talep edilmişti.

Bu karar doğrultusunda; Konya Adalet Komisyonu Başkanlığı 1 Kasım 2017 tarihinde yayınladığı resmî yazısında 3 dakikada 90 kelime yazamayan zabıt kâtipleri için, Halk Eğitim Merkezleri ile yapılacak işbirliği ile F Klavye kullanımı kursu açılacağı ve kurs sonunda tekrar klavye sınavı yapılacağı açıklandı.

Buraya kadar yapılan tüm açıklamalar daha öncesinde aslında herkes tarafından biliniyordu. Fakat yayınlanan son resmî yazı ile kurs sonrası yapılacak sınavda 3 dakikada 90 kelime yazamayan zabıt kâtiplerinin, 657 sayılı Devlet Memurluğu Kanununun 98/B maddesine göre memuriyet şartlarından birini kaybetmiş olacağı ve memuriyetlerinin sona erebileceği önemli olarak vurgulandı.

Son yapılan bu açıklama ile bizler de gündemi yakından takip ederek gelişmeleri sizlerle paylaşacağız.

KONYA ADALET KOMİSYONU BAŞKANLIĞININ RESMÎ YAZISI

Bir Cevap Yazın

yukarı çık