Gençosman İMKB MTAL Adalet Alanı F Klavye ve Klavye Yarışları Panelimiz

Gençosman İMKB MTAL Adalet Meslek Lisesi ve İntersteno-Türk Başkanlığı iş birliğiyle 23 Kasım 2017 tarihinde “F Klavye ve Klavye Yarışları” konulu panelimizi Konferans Salonunda gerçekleştirdik. Klavye Kafası Ekibi olarak İntersteno-Türk Başkanlığı temsiliyle panelist olarak katıldığımız ve Adalet Meslek Lisesi öğrencilerinin mevcut F Klavye derslerinde on parmak tekniklerinin geliştirilmesi, iyileştirilmesi ve motivasyonu amaçlı olarak düzenlediğimiz etkinlikte, F Klavye farkındalığının artırılması, on parmak kullanımının önemi ve düzenlenen yarışlar hakkında panel kapsamında bilgiler verdik.

Emrah KuyumcuF Klavye ve Klavye Yarışları Panelimiz

Klavye Kafası kurucularımızdan; “Günümüzde F Klavye ve Dünya Şampiyonaları” konulu sunumu ile bilgi veren Intersteno Yönetim Kurulu Üyesi, İntersteno-Türk Yönetim Kurulu Başkanı ve Dünya Şampiyonu Emrah Kuyumcu da Intersteno faaliyetleri, ülkemizde ilköğretimden başlatılması gereken klavye eğitimi ile yeni teknolojilerden bahsederek her ne kadar teknoloji gelişmiş olsa da tabletlerdeki on parmak klavye kullanım zorluğu ve bunun yarattığı bir sonuç olarak bilgisayar formlarının geçirdiği değişimi vurguladı.

Ümit SerbestYine Klavye Kafası kurucularımızdan, “On Parmakla F klavye Kullanımı ve Öğrenme Sürecini Kolaylaştıracak Yöntemler” konulu sunumunu yapan İntersteno-Türk Grubu Başkanlığı F Klavye Öğretmeni ve eski millî yarışçı Ümit Serbest, on parmakla bakmadan yazmada, oturuştan el duruşuna, gözlerden parmakların yerleşimine kadar temel tekniklerin oldukça önemli olduğunu vurguladı ve hız artırımı ile hataların azaltılması hususunda yapılabilecek çalışmalara değindi. Aynı zamanda F klavyenin üstünlüğünden, diğer dünya ülkelerinin kullandıkları klavyeler ile karşılaştırmalar yaparak, F klavyenin bilimselliğine yönelik sunumlar gerçekleştirdi.

Akıllı Tahta Üzerinde Uygulamalı On Parmakla F Klavye Kullanımı

Panelin bitiminde bilgisayar laboratuvarındaki akıllı tahta üzerinde, Dünya Şampiyonu Emrah Kuyumcu hıza yönelik seri yazım tekniğine birkaç örnek göstererek hatasızlık hedefinin yakalanmasının ardından ulaşılabilecek potansiyel hedefleri ortaya koyan bir gösteri sundu. Klavye Öğretmenimiz Ümit Serbest, klavyede hatasızlık hedefli, silme tuşu kullanmadan ve temel teknikleri uygulamaya yönelik bir on parmakla bakmadan yazma gösterisi sundu.

Klavye Kafası Ekibi olarak İntersteno-Türk Grubu Başkanlığı ile düzenlediğimiz panelden fotoğrafları da aşağıda görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

yukarı çık