Logitech, VR (Sanal Gerçeklik) Teknolojisi İçin Klavye Geliştirdi

Dünyanın en büyük klavye üreticilerinden Logitech, VR (sanal gerçeklik) ortamında kullanabilmek için yeni bir klavye geliştirdi. Firma bu özel klavyenin AR-GE çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Bu teknoloji VR içeriklere klavyemizi ve ellerimizi taşıyarak kullanıcılara kolay kullanım sunacak.

Yazı yazarken ya da oyun oynarken klavye kullanmak, kullanıcılar için son derece kolay faaliyetlerdir. Fakat bir VR gözlüğü taktığınızda, profesyonel on parmak klavye kullanıcısı dahi olsanız, VR’ın eşsiz sanal dünyasında klavyenizin yerini bulamayabilirsiniz.

Geleceğin teknolojisi olarak görülen VR (sanal gerçeklik) teknolojisinde, klavyelerin devre dışı kalmaması için Logitech, VR için bu özel klavyeyi geliştirdi. HTC Vive teknolojisi ile çalışan bu özel klavye, klavyenizi ve ellerinizi VR’ın 360 derecelik dünyasına taşıyor.

Logitech Bridge SDK Kiti

Bu özel klavye üç parçadan oluşuyor; birincisi klavye, ikincisi HTC Vive klavyenin nerede olduğunu kullanıcıya söyleyen bir sensör, üçüncüsü ise geliştiricilerin müdahalesine izin veren bir yazılım geliştirme kiti (SDK).

Yayınlanan demo videoda görebileceğiniz üzere, ellerinizin klavyedeki tüm konumunu ve görüntüsünü görebilmemiz için bir el simülasyonu oluşturulmuş. Bu sayede VR’da yazı yazarken klavyenin hangi sırasındaki tuşlarına dokunduğunuzu görebiliyorsunuz.

Şu an için bu VR klavye bir prototip ve Logitech hâlâ klavye üzerindeki geliştirmelerine devam ediyor. Yakın zamanda klavyelerin VR teknolojisinde nasıl bir yer edinecekleri de merak konusu olmaya devam ediyor.

Ayrıca Logitech 16 Kasım’a kadar bu kiti erkenden görmek isteyen tüm yazılım geliştiricilerin başvurularını kabul ettiğini de açıkladı.

Kaynak: TechCrunch

Bir Cevap Yazın

yukarı çık