Bolluca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi F Klavye ve Klavye Yarışları Panelimiz

Bolluca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İntersteno-Türk Başkanlığı iş birliğiyle 21 Aralık 2017 tarihinde “F Klavye ve Klavye Yarışları” konulu panelimizi Konferans Salonunda gerçekleştirdik. İntersteno-Türk Başkanlığını da temsilen Klavye Kafası Ekibi olarak; büro yönetimi, muhasebe ve lojistik bölümü öğrencilerinin mevcut F Klavye derslerinde on parmak tekniklerinin geliştirilmesi ve motivasyonu amacıyla düzenlediğimiz etkinlikte, F Klavye farkındalığının artırılması, on parmak kullanımının önemi ve düzenlenen yarışlar hakkında bilgiler verdik.

F Klavye ve Klavye Yarışları Panelimiz

Klavye Kafası kurucularımızdan; “Günümüzde F Klavye ve Dünya Şampiyonaları” konulu sunumu ile bilgi veren Intersteno Yönetim Kurulu Üyesi, İntersteno-Türk Yönetim Kurulu Başkanı ve Dünya Şampiyonu Emrah Kuyumcu; Intersteno Federasyonunun faaliyetleri ve yarışları, ülkemizde ilköğretimden başlatılması gereken klavye eğitimi ile yeni teknolojilerden bahsederek, tabletlerdeki on parmak klavye kullanım zorluğu ve bunun yarattığı bir sonuç olarak bilgisayar formlarının geçirdiği değişimi vurguladı.

 

Bolluca Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiYine Klavye Kafası kurucularımızdan, “On Parmakla F klavye Kullanımı ve Öğrenme Sürecini Kolaylaştıracak Yöntemler” konulu sunumunu yapan İntersteno-Türk Grubu Başkanlığı F Klavye Öğretmeni ve eski millî yarışçı Ümit Serbest; on parmakla bakmadan yazmada, oturuştan el duruşuna, gözlerden parmakların yerleşimine kadar temel tekniklerin oldukça önemli olduğunu vurguladı ve hız artırımı ile hataların azaltılması hususunda yapılabilecek çalışmalara değindi. Aynı zamanda F klavyenin üstünlüğünden, diğer dünya ülkelerinin kullandıkları klavyeler ile karşılaştırmalar yaparak, F klavyenin bilimselliğine yönelik sunumlar gerçekleştirdi.

Dev Ekranda Uygulamalı On Parmakla F Klavye Kullanımı

Panelin bitiminde konferans salonunun dev ekranında, Dünya Şampiyonu Emrah Kuyumcu hıza yönelik seri yazım tekniğine birkaç örnek göstererek hatasızlık hedefinin yakalanmasının ardından ulaşılabilecek potansiyel hedefleri ortaya koyan bir gösteri sundu. Klavye Öğretmenimiz Ümit Serbest, klavyede hatasızlık hedefli, silme tuşu kullanmadan ve temel teknikleri uygulamaya yönelik bir on parmakla bakmadan yazma gösterisi sundu.

 

Bir Cevap Yazın

yukarı çık