ASUS Cerberus MECH Mekanik Klavye

Bilgisayar klavyelerine olan ilgi, özellikle oyuncular tarafından gün geçtikçe tüm hızıyla artmaya devam ediyor. Bilgisayar dünyasının lokomatif teknoloji üreticilerinden ve oyunculara yönelik ürettiği parçalar ile adından sık sık söz ettiren ASUS’da, yeni mekanik klavyesi ASUS Cerberus MECH RGB’yi meraklıların kullanımına sundu.

ASUS Cerberus MECH klavye oyunculara yönelik olarak üretilmiş bir tasarıma sahip. Tamamen siyah renkle tasarlanmış bir görünümü var. Aynı zamanda kutu içerisinde 4 adet turuncu renkli tuşu da dilediğiniz tuş ile değiştirebilmeleri için artı bir özellik olarak kullanıcıların kullanımına sunmuşlar.

Mekanik klavye olduğu için switch türü olarak mavi switch tercih edilmiş. Switch’in ne olduğunu aslında bir önceki mekanik klavye incelemelerimizde de açıklamıştık. Switch; mekaniğin baskı kuvveti, verdiği tepki ve ses geri bildirimine göre sınıflandırılmış ve renklendirilmiş tuş yapısı. Mavi switch; 60g harekete geçirme kuvveti ile tepki vermektedir.

asus cerberus mekanik klavyeRGB aydınlatma teknolojisi ile dilediğiniz tuşa farklı renkler atayarak kullanılabilmektedir. Bu özelleştirme de özellikle e-spor meraklılarının olmazsa olmazları haline gelmiş durumda. Klavyede aynı zamanda 7 farklı renklendirme profili mevcut. Doğrudan klavye üzerinden veya yazılımından da değiştirebilmeye olanak sağlıyor.

Yine oyuncu klavyelerinin en önemli özelliklerinden biri olan makro kayıt özelliği de mevcut. Farklı tuş kombinasyonlarını tek bir tuşa da atayabilmenize imkan sağlıyor. Böylelikle oyunlarda aynı anda farklı tuşlara basmadan tek tuşla yapmak istenilen şey daha rahat yapılabiliyor. Klavye üzerinde anti-ghost özelliği de mevcut. 3’ten fazla tuşa basıldığında herhangi bir uyarı veya bip sesi vermeden kullanılabiliyor.

70 milyon tıklama ömrüne sahip bir klavye. 100 milyon tıklama ömrüne sahip klavyelerin olduğunu da düşünürsek diğer rakiplerine göre zayıf yönü olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca 1250 gramlık ağırlığıyla oldukça ağır bir fiziksel yapıya sahip.

Küçük bir fiyat araştırması yaptığımızda ise şu an klavyenin Türkiye’deki satış fiyatı ortalama 500 TL olarak karşımıza çıkıyor. Fakat mekanik klavyelerin mevcut fiyatları göz önüne alındığında rakiplerine göre fiyat olarak daha ucuz olması tercih edilebilir gibi gözüküyor.

Kaynak: Asus

“ASUS Cerberus MECH Mekanik Klavye” için 1 yorum

  1. Mehmet dedi ki:

    Hocam cheryy 50 milyon tuş vuruş ömrü olan klavyeler usulüne uygun kullanıldığında ömürlükken bu klavyede 70 milyon tuş vuruşunu azımsamak normal olmamış 🙂

Bir Cevap Yazın

yukarı çık