Giyilebilir Klavye: “Tap Keyboard”

Teknoloji camiasında, “Chording Keyboard” ya da “Akor Klavyesi” olarak da bilinen bu teknoloji aslında çok uzun zamandır kullanılan ve üzerinde geliştirme yapılan bir teknoloji olarak bilinmektedir. Her ne kadar son kullanıcılar tarafından çok bilinmese de geleceğin önemli teknolojilerinden birisi olma yolunda geliştirilmeye çalışılan “akor klavyesi”, belli tuş kombinasyonları ile klavyelerde bulunan birçok karakteri 4-5 tuş kombinasyonu ile kullanmanıza olanak sağlamaktadır.

Giyilebilir Klavye: “Tap Keyboard”, bluetooth bağlantısıyla harekete duyarlı bir sisteme dönüşerek, bilim kurgu teknolojisini gerçek kılacak gibi gözüküyor. Fakat en büyük sorunu ise, şu an için kafa karıştırıcı bir kullanımı olduğu için, son kullanıcıya hitap etmemektedir. Tabii ki bu teknolojiyi kullanmak çok da kolay olmadığından henüz yaygınlaşmadığını da söyleyebiliriz. Fakat yeni geliştirilmiş olan son haliyle, adından söz ettirecek gibi gözüküyor ve kullanımının genele yayıyılması hedefleniyor.

Tap Keyboard Nasıl Çalışıyor?

Sistem, giyilebilir teknoloji temel alınarak oluşturulmuş. Bu yüzden de geleceğin teknolojisi olarak da isimlendirilmesi yanlış olmayacak gibi. Parmaklara takılan bir apparat olarak geliştirilen bu klavye, tamamen parmak hareketlerini algılayarak çalışıyor. Akıllı cihazlar ile bağlantı için ise, Bluetooth sistemini kullanıyor. Klavye açık konumdayken parmak hareketlerinizi otomatik olarak algılayarak sizleri cihazlara dokunma derdinden kurtararak, sadece parmaklarınızı hareket ettirmeniz yeterli oluyor.

Parmaklarınıza dokunduğunuzda veya parmaklarınızı bastığınızda, telefonunuz, tabletiniz, akıllı saatiniz, akıllı TVniz, VR/AR kulaklığı veya bilgisayarınıza bluetooth cihazına bir karakter, komut veya imleç konumu gönderilerek yazma işleminin gerçekleştirilmesini sağlıyor. Tap Systems Inc. taraından geliştirilen bu sistemin ilk denemesi iPad üzerinde gerçekleştirilmiş.

Kullanımı biraz karmaşık ve zor olarak gözüken sistemin kullanıcılara öğretmek için bir de oyun geliştirilmiş. Ayrıca bu klavyeyi ortalama bir kullanıcının da 5 saat içerisinde akıcı bir şekilde kullanabileceği yönünde de iddialı bir vaatleri bulunuyor. Alfabe 8 sete bölünerek, özel bir kombinasyon oluşturulmuş (alfabe dışında nokta, virgül gibi karakterler de dahil). Tabii ki şu an için hangi dilleri desteklediği konusunda da net bir bilgimiz bulunmamaktadır.  Sağ ya da sol el fark etmeden, istenilen el parmaklarına geçirerek kullanılabilen giyelen klavye, kayışa gömülü sensörler sayesinde el ve parmak hareketlerinizi izlemesi temeline dayanan bir çalışma prensibine sahip.

149.99 Dolar’a satışa çıkarılan bu cihaz (shipping ücreti ile birlikte ülkemize 662 TL’ye getirtilebilirmektedir). Tap Systems Inc tarafından yapılan açıklamaya göre; cihazın ileride programlanabilir olacağını ve daha büyük bir özgürlükle kullanılabileceği yönünde. Cihaz Bluetooth bağlantısı olan Android Jelly Bean 4.3 ve üstü, iOS 9 ve üstü, Mas OS X Yosemite versiyonu ve üstü ya da Windows 8.1 ve üstü tüm cihazlarla uyumlu olarak çalışabilmektedir. 45 mAh’lık bataryaya sahip ürün yaklaşık 8 saatlik bir kullanımı da karşıladığı belirtilmiş.

Kaynak: Tapwithus

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yukarı çık