Yeni Apple Macbook Ekran Klavyesi ile mi Geliyor?

Bilindiği üzere Apple, özellikle yenilikçi tasarım ve ürünleriyle sektörü yönlendirme konusunda oldukça başarılı. Son birkaç yılda Macbook dizüstü bilgisayarlardaki radikal değişiklikleri kullanıcılar tarafından eskisi kadar ilgisi görmese de Apple bu konularda yeniliklerden vazgeçmiş gibi görünmüyor. Yeni geliştirdiği bir patent ile gelecek yıl oldukça farklı bir MacBook dizüstü bilgisayar modeli ile kullanıcılarını şaşırtabilir.

Yeni Apple MacBook, çift ekran ve sanal ekran klavyesi ile mi geliyor?

Apple tarafından geliştirilen bir patent başvurusu, iki adet ekrana sahip bir MacBook modeli üretebileceği hakkında bizlere fikir veriyor. Son üretilen Macbook Pro’da bulunan Touch Bar‘ın genişletilerek bütün klavye alanı yerine yerleştirilen bu ikinci OLED ekranda, fiziksel klavye yerine sanal klavye olabileceğini gündeme getiriyor.

Ekran ışıklarının birbirini etkilememesi amacıyla da ekranlar polarize katmanlar şeklinde oluşturulmuş. Ayrıca bu katmanlar, açık havada ve güneş gözlüğü ile kullanıldığı durumlarda da sorun yaşamanızı engelliyor.

Yeni Apple patenti

iPad Pro ve Macbook Melezi Bir Cihaz Gelebilir mi?

Özellikle dizüstü bilgisayarların geçirdiği dönüşümde son birkaç yıldır bizlerin öngördüğü gibi tabletlerin tek başına yeterli olmadığı ve mutlaka bir fiziksel klavyeye ihtiyaç duyduğu ortaya çıkmıştı. Bu yönde dizüstü bilgisayarların tabletler ile birleşiminden ortaya çıkan iPad Pro ve Surface Pro gibi melez cihazların ardından, Apple yeni ve radikal bir tasarımla melez bir cihaz üretebileceğini de aklımıza getiriyor. Son aylarda vurguladığı “What is Computer?” reklamlarıyla da Apple, iPad Pro’yu dizüstü bilgisayarın yeni formu olarak tanımlıyor. Durumu bir adım daha ileri götürerek, geleneksel fiziksel klavyeyi de OLED ekrana dönüştüreceği ikinci nesil bir iPad Pro da geliştirecek olabilir.

İkinci OLED ekran ile gerçekten yeni bir kullanıcı deneyimi oluşturabilecek olan Apple dizüstü; tamamen özelleştirilebilir sanal klavye, çizim tableti ve oyunlar için esnek bir kontrol arayüzü oluşturabilir.

Tabletlerdeki ekran klavyelerinin 10 Parmak kullanım için uygun olmadığı günümüzde Apple’ın bu yeni cihazı bize nasıl bir deneyim sunacak ve yazma alışkanlıklarımızı değiştirebilecek mi? Doğru ve etkili bir teknolojiyle fiziksel klavyeyi aratmayacak, hatta daha iyi bir yazma deneyimi sunacak bir ekran klavyesi aslında mümkün olabilir.

Bu konuda düşündüklerinizi siz de aşağıdaki yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: TechRadar

Bir Cevap Yazın

yukarı çık