Klavye Temizliği Neden Önemli?

Gelişen teknoloji ile birlikte birçok insanın gün içerisinde en çok dokunduğu nesnelerin başında klavye gelmektedir. Klavye temizliği de, çeşitli hastalıklardan korunabilmemiz için ihmal edilmemesi gereken önemli bir konu. Fakat günlük hayatta birçoğumuz kullandığımız klavyelerin temizliğini pek önemsemiyoruz. Bilim insanları, yaptıkları araştırmalar ve testlerle klavyelerin klozetlerden daha kirliği olduğunu ortaya koydu. Peki hâl durum böyleyken klavye temizliği için ne yapmalıyız?

Klavye temizliği haftada en az bir kez yapılmalı

Avustralya’da yapılan bir araştırmayla, bilim klavyelerimizin klozetlerden daha kirli olduğunu gösteriyor. Standart bir çalışma masasının ise klozetlerden 400 kat daha kirliği olduğunu belirtiyor. Özellikle ofisler, işyerleri, hastaneler gibi ortak kullanımdaki bilgisayar ve klavyelere temizlik konusunda çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Çoğu mikrobiyolog, her kullanıcının en az haftada bir kez masalarını ve klavyelerini silmesi gerektiği konusunda da bizleri uyarıyor. Ulusal Sağlık Araştırmaları Merkezi’ndeki (NCHR), bilgisayar kullanımından sonra mutlaka ellerin yıkanması gerektiğini belirtiyor.

Hollanda’daki bir hastanede incelemeye alınan 100 adet klavye, bu uyarıları doğrular nitelikte sonuçlar vermiş. Yapılan testlerde, bu klavyelerin 95’inde streptococcus, staphylococcus ve diğer patojenler tespit edilmiş.

klavye temizliği ne sıklıkta yapılmalı

Bilgisayar temizliğinin, mikrofiber bezler ve temizlik solüsyonları kullanılarak yapılması ise çok önemli. Ayrıca klavyelerin arasında sıkışan parçaların alınabilmesi için de basınçlı hava kullanımı önerilmektedir. Benzer şekilde, akıllı telefonlarda da temizliğin yapılması gerekiyor. Gün içinde çok sık kullandığımız akıllı telefonlarımız, çok kolay bir şekilde E. Coli ve Streptococcus bakterilerini toplayabiliyor.

Tabiki temizlik yaparken de, klavye ve bilgisayarlara da zarar vermeden yapmamız gerekiyor. Hatta mümkünse işin ehlî olan kişilerden destek almalısınız. Aksi takdirde hem bilgisayarlar hem de klavyeler bozulmaya çok müsait teknolojik cihazlardır. Özellikle notebook klavyelerinde sıvı teması olmamasına özen göstermelisiniz. Harici klavyeleri temizlemek nispeten notebook klavyelerini temizlemeye göre daha basittir. Ama siz siz olun detaylı bir temizlik yapmak istediğiniz zaman yine de uzman kişilerden destek almayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

yukarı çık