Asus, Sanal Klavyeli ve Çift Ekranlı Bilgisayar Tasarladı

Bilgisayar ve mobil teknoloji devi ASUS, “Project Precog” konsepti ile dizüstülerin geleceğini değiştirebilecek bir prototip cihaz tanıttı. Project Precog adındaki bu bilgisayarda iki tane ekran teknolojisi bulunuyor. Aynı zamanda alışmış olduğumuz fiziksel klavye yerine de sanal klavye teknolojisi bulunuyor. Her ne kadar henüz seri üretimine geçilmemiş olsa da, yeni bir konsept bir dizüstü modeli olan Project Precog sunduklarıyla geleceği gözler önüne seriyor.

Asus Project PrecogAslında Asus, ilk olarak ScreenPad teknolojisini ZenBook Pro ile birlikte kullanmıştı. Fakat Project Precog ile de sınırları bir hayli zorlamış gibi gözüküyor. Dış görünüş olarak diğer modellerden çok da farklı olmayan dizüstü, farklılığını çift ekranıyla ortaya koyuyor. Mevcut gövde yapısı, fiziksel klavyeyi ortadan kaldırıyor. Klavyeyi sanal hale getirerek kullanıcılarına gövdeden maksimum oranda yararlanma şansı tanıyarak, standart bir ekran gibi de kullanılabiliyor.

Bilgisayarın ekranı dokunmatik yapıda tasarlanmış. Bilgisayara herhangi bir klavye veya fare takılmadığı takdirde, alt tarafındaki ekran sanal klavye ve sanal touchpad’e dönüşüyor. Harici klavye veya fare takıldığında ise iki farklı ekrana sahip bir dizüstü bilgisayara dönüşüyor.

Asus Project PrecogCihazın yan konumda veya dik konumda da kullanılmasını hayal ederek tasarlayan firma, harici klavye ve fare ile kullanım yapısını tamamen değiştirme düşüncesinde. Teknik olarak ekranı da 180 derece açılabildiğinden tablet formunda da kullanılabilme imkanı tanıyor. Aynı zamanda yapay zeka teknolojisi kullanan özelliklere sahip. Kullandığı yapay zeka teknolojisi ile pilini akıllı olarak optimize ederek, çalışılan yazılıma göre de öneriler sunabiliyor. Intel’in Movidius donanımıyla kişilerin ellerini de takip edebiliyor. Microsoft Cortana ve Amazon Alexa dijital asistan ikilisine sahip.

Asus’un tasarım ve prototip aşamasında olan bu bilgisayarı ne zaman satışa sunacağına dair net bir tarih yok. Firma yetkilileri önümüzdeki yıl içerisinde satışa sunulacağını belirtiyor. Fakat buradaki en temel sorunlardan birisi birçok kullanıcı fiziksel klavyeden vazgeçip sanal klavyeyi kullanmak istemeyebilir. Dokunmatik klavyeler her ne kadar hayatımızda önemli bir yer tutsa da, birçok kullanıcı hâlâ sanal klavyelere alışabilmiş değil. Çünkü sanal klavyeler henüz yeterli geri bildirimi yapamıyor ve bu yüzden de firmalardan sürekli olarak standart veya mekanik klavyeler talep ediliyor.

Biz de merakla bu dizüstü bilgisayarın piyasaya sürüleceği ve kullanıcılar tarafından da nasıl geri bildirimler iletileceğini merakla bekliyoruz.

Kaynak: Asus

Bir Cevap Yazın

yukarı çık