Okan Üniversitesinde F Klavyenin Sırrı Seminerimiz

Okan Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Adalet Bölümünün daveti üzerine, 13 Aralık 2018 günü düzenlediğimiz “F Klavyenin Sırrı” konulu seminerimizi, okulun MYO Konferans Salonunda gerçekleştirdik.

İntersteno-Türk Başkanlığını da temsilen Klavye Kafası Ekibi olarak; adalet meslek yüksekokulu öğrencilerinin mevcut F Klavye derslerinde on parmak tekniklerinin geliştirilmesi ve motivasyonu amacıyla düzenlediğimiz etkinlikte, F Klavye farkındalığının artırılması, on parmak kullanımının önemi ve düzenlenen güncel yarışlar hakkında bilgiler verdik.

F Klavyenin Sırrı ve Klavye Yarışları Seminerimiz

Ümit Serbest

İntersteno-Türk F Klavye Öğretmeni ve eski Millî Yarışçı Ümit Serbest, On Parmakla F klavye Kullanımı ve Öğrenme Sürecini Kolaylaştıracak Yöntemler” konulu sunumunu yaparak; on parmakla bakmadan yazmada, oturuştan el duruşuna, gözlerden parmakların yerleşimine kadar temel tekniklerin oldukça önemli olduğunu vurguladı ve hız artırımı ile hataların azaltılması hususunda yapılabilecek çalışmalara değindi. Aynı zamanda F klavyenin üstünlüğünden, diğer dünya ülkelerinin kullandıkları klavyeler ile karşılaştırmalar yaparak, F klavyenin bilimselliğine yönelik sunumlar gerçekleştirdi.

Ardından “Günümüzde F Klavye ve Dünya Şampiyonaları” konulu sunumunu yapan Intersteno Yönetim Kurulu Üyesi ve Dünya Klavye Şampiyonu Emrah Kuyumcu da; özellikle 2018 yılında kamuda başlayan F Klavye zorunluluğuna vurgu yaptı. Günümüzde 10 Parmak yöntemine ve klavyeye duyulan ihtiyacı hem ülkemizden hem de dünyamızdan örneklerle anlattı. Intersteno Federasyonu ve düzenlediği klavye yarışları hakkında da detaylı bilgiler vererek, ayrıca bugün gelinen noktada hem eğitim hem de çalışma hayatında 10 Parmakla F Klavye yönteminin kazandıracağı büyük verim avantajı ile konunun önemini dile getirdi.

Dev Ekranda On Parmakla F Klavye Uygulaması

Seminerin sonunda konferans salonundaki dev ekranda F Klavye Öğretmeni Ümit Serbest;  klavyede hatasızlık hedefli, silme tuşu kullanmadan ve temel teknikleri uygulamaya yönelik bir on parmakla bakmadan yazma gösterisi sundu. Akabinde Dünya Şampiyonu Emrah Kuyumcu, hıza yönelik seri yazım tekniğine birkaç örnek göstererek hatasızlık hedefinin yakalanmasının ardından ulaşılabilecek potansiyel hedefleri ortaya koyan bir gösteri sundu.

Bu etkili seminere bizleri davet ederek gerçekleştirdiğimiz iş birliği ve F Klavyeye olan duyarlılıklarından dolayı Okan Üniversitesi Meslek Yüksekokulu yönetici ve öğretmenlerine teşekkür ediyoruz.

Seminerimizden tüm fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

yukarı çık