Apple’ın Yeni MacBook için Klavye Patenti

Apple, yeni MacBook modellerinin tanıtılmasının ardından klavyeler için sert eleştirilere maruz kalmıştı. Bu eleştirilere çözüm üreten şirket, yeni MacBook klavye patenti ile gündemde!

Apple yeni MacBook klavye patenti ile gündemde!

Apple’ın önceki klavyelerinin küçültülmüş mekanizması içinde kir ve kalıntıları tutuyor ve daha rahat arızalara sebep oluyordu.Kullanıcılardan büyük eleştiriler alan ilk adımı attı.

Apple, bu tarz kir ve kalıntıları önleyebilmek için klavyesine yeni bir dokuekleyerek laptop dünyasında benzersiz bir çözüm getirebilir.

Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi ile belgelenen yeni patent değiştirilebilir bir cam panel içeriyor.

Apple’ın kurucusu Steve Jobs, ilk iPhone’u tanıtırken bir cihazda sabit veya fizikselklavyenin ne kadar yer kapladığına dikkat çekiyordu. Bilgisayar üreticileri de PC’lerle paralel olan bu durumu görmeye başladı. Ve Lenovo gibi şirketler sanal klavyeyi tanıtan çift ekranlı bilgisayar konseptlerini öne çıkardı.

Yeni patentte, üst kat üzerinde değiştirilebilir bir cam parçası ve altında bir dokunma hissi katmanı olan Haptic Engine sistemi gösterilmektedir.

Patent çizimleri, ilk cam katmanın değiştirilme kabiliyeti sunduğunu, potansiyel olarak kasanın alt yarısının, kullanıcının bir klavyeyi kullandığında dokunsal hale gelebilecek bir dokunmatik ekran barındırmasına izin verdiğini göstermektedir.

Haptic Engine motoru sayesinde de tuşlara basıldığında dokunmatik yüzeyden fiziksel geri bildirim eksikliğini azaltmış ve klavye kullanma hissini yakalamış olabilmemiz amaçlanıyor.

Apple’ın bu patenti hakkında herhangi bir detay verilmedi. Ne zaman cihazlarında kullanılacağı konusunda da net bir bilgi yok.

Kaynak:

ShiftDelete.net

“Apple’ın Yeni MacBook için Klavye Patenti” için 1 yorum

  1. Hüseyin Başaran dedi ki:

    Millet touchbar’ın dokunsal yetersizliğinden ve fuzuliliğinden dert yanarken, adamlar el arttırmışlar bütün klavyeyi touchbar yapıyorlar. kaliteli bir dokunsal his geliştirilemezse on parmakçılar için kötü haber.

Bir Cevap Yazın

yukarı çık