Fatih Sultan Mehmet Üniversitesinde F Klavye Seminerimiz

5 Aralık 2019 günü, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Adalet Bölümünde düzenlediğimiz “F Klavyenin Sırrı” konulu panelimizi, okulun MYO Konferans Salonunda gerçekleştirdik. İntersteno-Türk Başkanlığını da temsilen Klavye Kafası Ekibi olarak; F Klavye derslerine yeni başlayacak olan adalet meslek yüksekokulu öğrencilerine on parmak tekniklerinin geliştirilmesi ve motivasyonu amacıyla düzenlediğimiz etkinlikte, F Klavye farkındalığının artırılması, on parmak kullanımının önemi ve düzenlenen güncel yarışlar hakkında bilgiler verdik.

F Klavyenin Özellikleri ve Eğitim Yöntemleri

İntersteno-Türk F Klavye Öğretmeni ve F Klavye ve Bilgi İşlem Derneği Başkan Yardımcısı Ümit Serbest, On Parmakla F klavye Kullanımı ve Öğrenme Sürecini Kolaylaştıracak Yöntemler” konulu sunumunu yaparak; on parmakla bakmadan yazmada, oturuştan el duruşuna, gözlerden parmakların yerleşimine kadar temel tekniklerin oldukça önemli olduğunu vurguladı ve hız artırımı ile hataların azaltılması hususunda yapılabilecek çalışmalara değindi. Aynı zamanda F klavyenin üstünlüğünden, diğer dünya ülkelerinin kullandıkları klavyeler ile karşılaştırmalar yaparak, F klavyenin bilimselliğine yönelik bilgileri aktardı.

F Klavyede Güncel Konular ve Klavye Yarışları

Ardından “Günümüzde F Klavye ve Dünya Şampiyonaları” konulu sunumunu yapan Intersteno Başkan Yardımcısı ve Dünya Klavye Şampiyonu Emrah Kuyumcu da; özellikle 2018 yılında kamuda başlayan F Klavye zorunluluğuna değinerek, günümüzde 10 Parmak yöntemine ve klavyeye duyulan ihtiyacı hem ülkemizden hem de dünyamızdan örnekler vererek vurguladı. Intersteno Federasyonu ve düzenlediği klavye yarışları hakkında detaylı bilgiler vererek, ayrıca bugün gelinen noktada hem eğitim hem de çalışma hayatında 10 Parmakla F Klavye yönteminin kazandıracağı büyük verim avantajı ile konunun önemini dile getirdi.

Dev Ekranda On Parmakla F Klavye Uygulaması

Seminerin sonunda konferans salonundaki dev ekranda F Klavye Öğretmeni Ümit Serbest;  klavyede hatasızlık hedefli, silme tuşu kullanmadan ve temel teknikleri uygulamaya yönelik bir on parmakla bakmadan yazma gösterisi sundu. Akabinde Dünya Şampiyonu Emrah Kuyumcu, hıza yönelik seri yazım tekniğine birkaç örnek göstererek hatasızlık hedefinin yakalanmasının ardından ulaşılabilecek potansiyel hedefleri ortaya koyan bir gösteri sundu.

Konferansın sonundaki soru cevap bölümünde de yoğun ilgi gösteren adalet meslek yüksek okulu öğrencilerinin, değerli sorularına cevaplar sunarak kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bu etkili seminere bizleri davet ederek gerçekleştirdiğimiz iş birliği ve F Klavyeye olan duyarlılıklarından dolayı Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu yönetici ve öğretmenlerine teşekkür ediyoruz.

Seminerimizden tüm fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

yukarı çık