2020 Dünya İnternet Klavye Şampiyonası Sonuçlandı

TÜRK MİLLİ KLAVYE TAKIMIMIZ DÜNYA REKORU KIRARAK VE 8 MADALYA KAZANARAK DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu tarafından düzenlenen ve dünya genelinde katılan on binlerce yarışçı elemeleri sonucunda yapılan, bu yılın Dünya İnternet Klavye Şampiyonası Finalleri, 1490 yarışçının katılımıyla 14 Nisan – 1 Haziran 2020 tarihleri arasında yapıldı.

Yarışmalara 30 Ülke katılmıştır. Bu ülkeler Türkiye, Arjantin, Avustralya, Belçika, İsviçre, Çekya, Almanya, Mısır,  İspanya, Fransa, Hırvatistan, Macaristan, Hindistan, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Fas, Malezya, Nijerya, Hollanda, Norveç, Yeni Zelanda, Polonya, Romanya, Rusya, İsveç, Slovakya, İngiltere, ABD ve Vietnamdır.

Anadil ve çok dilli (17 dil) ayrımıyla iki yarış türünde ve 4 yaş kategorisi ile yapılan toplam 8 yarıştaki en iyi 3’er yarışçıya toplam 24 madalya verilmiştir.

Klavye Milli Takımımız biri dünya rekoru olmak üzere 3 şampiyonluk + 2 ikincilik + 3 üçüncülük olmak üzere 8 madalya kazanarak takım halinde de bu yıl da Dünya Şampiyonu olmuşlardır. Diğer 16 madalyayı da, Çekya (8 madalya = 2 şampiyonluk, 2 ikincilik, 4 üçüncülük), Japonya (2 madalya), İtalya (2 madalya), ABD (2 madalya), Rusya (1 madalya), Polonya (1 madalya) alarak kazanmıştır.

Şampiyonada Madalya Kazanan yarışçılarımızın isimleri aşağıda belirtilmiştir. 

Nisan Maya Tunçoğlu

Nisan Maya Tunçoğlu

Anadil Yarışında:

  • 0 – 12 yaş Küçükler Kategorisinde Afyonkarahisar/Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulundan Nisan Maya TUNÇOĞLU DÜNYA REKORU kırarak dakikada net 109 sözcük;
  • 21 – 99 yaş Deneyimliler Kategorisinde Ankara T.C. Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığından Celal AŞKIN dakikada net 153 sözcük;

Çok Dilli Yarışlarda:

  • 0 – 12 yaş Küçükler Kategorisinde Afyonkarahisar/Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulundan Nisan Maya TUNÇOĞLU 15 dilde net 47366 vuruş

yazarak kategorilerinin Dünya Şampiyonu olmuşlardır.

Diğer madalya kazanan yarışçılarımız:
Rümeysa ÖZEN (Afyonkarahisar/Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulu 2 madalya),
İlyas PAMUKÇU (Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi),
Enes ÖZTAŞ (Afyonkarahisar/Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulu),
Celal AŞKIN (Ankara T.C. Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı).

En bilimsel yöntemlerle (10 Parmakla + Bakmadan) yazan üstün yetenekli ve çalışkan gençlerimizin tarih boyunca kazandığı dünya şampiyonluğu sayısı 39’u dünya rekoru olmak üzere 100 olmuştur.

Avrupa ve Amerika’da yıllar önce el yazısı ilkokullarda kaldırılmış bunun yerine birinci sınıftan itibaren bilgisayar klavye eğitimi konmuştur. Ülkemizde de yeni öğretim yılında ilköğretim birinci sınıfın ikinci yarısından itibaren bilgisayar klavye derslerinin konmasını teklif ediyoruz. Bilgisayarı on parmakla bakmadan bilimsel olarak kullanılması önemli bir zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Derece ve ayrıntılara: https://www.interstenoturk.org/2020-dunya-internet-klavye-sampiyonasi/yaris-sonuclari adresinden ulaşılabilir.

Haber kaynağı: https://www.interstenoturk.org/2020/06/2020-dunya-internet-klavye-sampiyonasi-sonuclandi/

 

Bir Cevap Yazın

yukarı çık